Bitcoin Nedir?

Bitcoin yeni bir ödeme sistemini bizlere sunan tamamen dijital bir paradır. Sahibi ve merkezi bir otoritesi bulunmayan ve gücünü kullanıcılarından alan ilk eşler arası ödeme yöntemidir. Bir kullanıcının persfektifinden bakacak olursak Bitcoin, internetten üzerinden yine internet aracılığı ile alışveriş yapmaya benzer.

Bitcoin ağını kim kontrol eder?

Kimsenin e-posta teknolojisine sahip olmadığı gibi Bitcoin ağına da kimse sahip değildir. Bitcoin, tüm Bitcoin kullanıcıları tarafından kontrol edilir. Geliştiriciler yazılıma eklemeler yapsalar da Bitcoin kullanıcıları istedikleri yazılımı ve versiyonu kullanacaklarını seçmekte özgürdürler. Tüm kullanıcıların uyumlu olabilmesi için aynı kurallara uyan yazılım kullanmaları gerekir. Bu sebeple tüm kullanıcılar ve geliştiriciler fikir birliğinde hareket ederler.

İnsanlar gerçekten Bitcoin'i kullanıyor mu?

Evet. Bitcoin'i kullanan kişiler ve işletmelerin sayısı artarak devam ediyor. 2013 yılının sonunda tedavüldeki tüm bitcoinlerin toplam değeri $1.6 milyar doları geçti ve günde milyonlarca liralık bitcoinler alınıp satılıyor.

Bitcoin ödemesi yapmak kolay mıdır?

Bitcoin ile ödeme yapmak, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmaktan daha pratik ve kolaydır. Satıcının hesabı olmasa bile ödeme alınabilir. Ödemeler, akıllı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda ki cüzdan yazılımına ödeme miktarı ve alıcı bilgisi girilerek gönderilebilir.

Bitcoin'in avantajları nelerdir?

• Ödeme rahatlığı- Dünyanın her yerine, istediğiniz zaman, istediğiniz an, istediğiniz miktarda transfer yapmak veya almak mümkündür. Mesai saati yok, özel günler tatili yok, sınırlar yok, mecburi limitler yok. Bitcoin kullanıcılarına varlıklarını kontrol etmede tam imkan sunar.

• Çok düşük ücretler- Bitcoin ödemeleri ya hiçbir ödeme yapılmadan gerçekleştirilmektedir. Ek olarak, o an gerçekleşen işlemlere yardım eden Papel gibi işlemciler vardır. Bitcoinleri yasal para birimine çevrilip ve bu gelirleri doğrudan güvenilir sitelerde hesabınızda biriktirebilirsiniz.

• Siteler için daha az risk- Bitcoin işlemleri güvenlidir, Bu mağazaların dolandırıcılıktan ve benzeri sebeplerden para kaybetmelerini önler, ve PCI uyumuna gerek yoktur. Böylece tüccarlar kredi kartlarının olmadığı veya dolandırıcılığın fazlaca yaygın olduğu yeni pazarlara açılabilirler. Sonuç ise düşük ücret, geniş pazar ve çok küçük idari maliyettir.

• Kontrol ve Güvenlik- Bitcoin kullanıcıları, işlemlerinde tam kontrol yetisine sahiptir; diğer ödeme yöntemlerinde başınıza gelebilecek istenmeyen durumlar yaşanması mümkün değildir. Bitcoin ödemesi kendi kimlik bilgilerinizi göstermeden de yapılır. Bu kimlik hırsızlığına karşı aşılması imkansız en önemli güvenlik duvarıdır. Bitcoin kullanıcıları, bitcoinlerini şifreleyerek ya da yedekleyerek de güvence altına alabilirler.

• Şeffaf ve nötr- Bitcoin varlığını ilgilendiren tüm içerikler, blok zincirinde isteyen herkesin doğrulaması ve kullanmasına hazırdır. Hiçbir kuruluş veya şahıs Bitcoin protokolünde değişiklik yapmaya, kontrol etmeye veya manipüle etmeye gidemez çünkü şifresel olarak çok güçlü bir güvenliğe sahiptir. Bu Bitcoin'in özünde tarafsız, şeffaf ve sürdürülebilir olmasına sebeptir.

Bitcoin'le para kazanç elde edebilir miyim?

Evet. Madencilik yapmak, borsa ya da yeni işletmeler kurarak ya da alım satım yaparak herkes Bitcoin'le para kazanabilir.

Bitcoin tamamen sanal mıdır?

Bitcoin, insanların her gün kullandıkları kredi kartları ve online bankacılık sistemi kadar sanal ve gerçektir. Bitcoin internet aracılığı ile kullanıldığı gibi, kredi kartı gibi gerçek mağazalarda da harcanabilir.

Bitcoin geniş, bir ağda yayılmış durumdadır ve kimse tarafından dolandırıcılık yolu ile el değiştirilmesi mümkün olmayan bir sisteme sahiptir. Diğer söylem ile sırf bu para sanal diye öylece ortadan kaybolması imkansızdır.