Bitcoin'i Nerede Saklayacağız?

Günümüzün en önemli yatırım araçlarından biri olarak karşımıza çıkan Bitcoin'i nerede saklayacağız sorusu hakkında sizlere gerekli bilgileri vermeye çalışalım. Öncelikli olarak şunu bilmek lazım. Bitcoin gerçekten de üretilebilir olması, güvenliği ve birçok avantajı ile ön plana çıkmaktadır. Tabi ki kullanım avantajları da özellikle teknolojinin gelmiş olduğu noktalar göz önünde bulundurulursa çok daha avantajlı ve çok daha geniş bir kapsamda sunulduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin genel anlamda kriptoloji sistemine bağlı yani şifrelemeye bağlı olarak kullanılan bir sistemde size sunulmuş bulunmaktadır.

Bitcoin kayıt işlemi genellikle tüm işlem bilgileri dahil olmak üzere Blokchain aynı anda tutulmaktadır. Burada dilediğiniz anda bu dijital cüzdanınızı veya kendi dijital cüzdanınızı oluşturma şansına sahip olursunuz. Bitcoin'i nerede saklayacağız sorusunun aslında burada bilgisinde vermiş oluyoruz. Genel anlamda şunu söylemek lazım. Bir Bitcoin sistemi kriptoloji dediğimizde az önce de bahsetmiş olduğumuz şifreleme sistemine bağlı olarak üretilmekte olduğu için zaten gerekli güvenlik tamamen bu şifreleme sistemi ile sağlanmaktadır. Sanal para birimi olmasının yanı sıra aynı zamanda da sistem yazılmaktadır. Açık kaynak kodlu bir yazılım bulunmaktadır. Burada bu cüzdan bilgisi için bir açık anahtar ile yazılması sağlanır.

Bu bilgiyi değiştirmek istediğinizde öncelikli olarak özel bir anahtar bulunması gerekir. Bu da sizler için Blokchain ile Bitcoin'in önerdiği dijital cüzdan uygulaması ile sunulabilir. Bunun için farklı yazılımlar bulunmaktadır ve bu yazılımlar sayesinde sizler de güvenli bir ortamda saklama şansına sahip olabilirsiniz.

Bitcoin Önemi Nedir?

Bitcoin'i nerede saklayacağız sorusunun aslında gelmesinin asıl sebeplerinden bir tanesi de Bitcoin'in öneminden kaynaklanır. Genel anlamda Bitcoin avantajları hakkında biraz bilgi vermek gerekirse bunları maddeler halinde size anlatmaya çalışayım.

  1. Bitcoin transferlerinde komisyon ödemeniz gibi bir durum mecbur değildir.
  2. Bitcoin teknolojik olarak üretilmiş bir sistem olduğu için her saat üretilebilir bir sistem sunmaktadır.
  3. Bitcoin toplam üretilebilecek olan miktarı belirli bir şekilde size sunulmaktadır.
  4. Sistem içerisinde karşılıksız bir şekilde Bitcoin eklenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu tip özellikleri ile Bitcoin çok özel bir hale gelmiş ve güvenlik sistemleriyle de insanlar tarafından daha fazla tercih edilen ve ön plana çıkan bir sistem haline gelmiştir.

Burada saklayabilmek için oluşturulmuş olan şifreleme ya da diğer adıyla kriptoloji sistemi sayesinde bu kripto para tamamen özel anahtarınız ile birlikte sizlere sunulmaktadır. Yani kullanıcılar özel anahtarınızı elde tutarak rahatlıkla dijital cüzdan üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirler. Tabii ki Bitcoin'i nerede saklayacağız sorusunda özellikle insanların aklında burada özel anahtarların insanların ya da kötü fikirli insanların eline geçmesi gibi bir duruma da gelebileceği konuşulmaktadır. Burada kesinlikle bu uygulamayı elde ederken güvenilir ve temiz bir yerden temin etmiş olmanız gerekmektedir. Zaten özellikle Bitcoin'in sistemsel olarak uyardığı nokta da budur.

Bitcoin bilindiği gibi belirli bir merkeze veya kuruluşa bağlı değil tamamen kullanıcıların açık kaynak kodlu sistemi içerisinde değerlendirmesi ile yapılmaktadır. Eğer temiz bir yerden temin etmezseniz bu durumda kötü amaçlı yazılımcılar bu anahtarı ele geçirerek dijital cüzdanınıza da ulaşma şansına sahiptir. Bitcoin için ayrıca bir de aracılık hizmeti veren siteler bulunmaktadır. Bu sitede üzerinde çok dikkatli şekilde hareket etmek gerekir. Çünkü Bitcoin hesabınıza ait bilgileri burada paylaşırken zayıf bir siteden bu paylaşımlarınızı yaparsanız Bitcoin bilgilerinizin çalınması gibii bir durum da ortaya çıkabilir. Bitcoin'i nerede saklayacağız konusunun detaylı olarak bilgilerle anlatılması bu şekilde oluşabilir. Bu yüzden de güvenlik sistemlerini de göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekmektedir.