Bitcoin Nedir?

Son zamanların en çok konuşulan konularından biri Bitcoin ve Bitcoin nedir konusu. Bu konuda sizlere detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız. Aslında Bitcoin genel anlamda yeni bir ödeme sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bir konsensüs olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası dijital bir para. Günümüzde bilindiği gibi teknoloji çok gelişti. Dijital ortamda böyle bir para oluşturarak kaydı bir sistem ortaya çıkartıldı.

Tamamen sahibi ve merkezi bir otoritesi bulunmuyor. Bu da daha ciddi bir para kazancını beraberinde getiriyor. Aslında gücünü kullanıcılardan aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk olarak ortaya çıkan eşler arası ödeme yöntemi olduğunu çok rahatlıkla dile getirebiliriz. Bir kullanıcı perspektifinden bakarak da bunu açıklamaya çalışalım. İnternette alışverişlerinizi yaparken normal para yerine Bitcoin kullandığınız bir alışveriş sisteminin içerisinde girmiş gibi hissedersiniz. Genel anlamıyla da üçlü kayıt usulü muhasebe sistemi dahilinde çalıştığını söyleyebiliriz.

Bitcoin Nedir? Kim Ortaya Çıkarmıştır?

Bitcoin ve Bitcoin nedir sorusunu aslında genel anlamı ile cevapladıktan sonra ilk olarak kimin ortaya çıkardığı hakkında biraz bilgi vermek lazım. 1998 yılında ortaya çıkmış olan bir sistemdir ve Wei Dai tarafından ortaya çıkartılmıştır.

Merkezi bir sistem olarak kullanılan borsa sisteminin yerine kriptografi kullanılarak ortaya çıkartılmış bir para fikri olarak özetlenebilir. Bundan sonra Satoshi Nakamoto tarafından ilk Bitcoin tarihi 2009'da kriptografi e-posta listesinde basılmış ve sunulmuştur. Satoshi, 2010 yılının sonunda doğru ise projeden ayrılmış bulunmaktadır. Camia bundan sonraki süreçte Bitcoin ile çalışan birçok geliştirici tarafından büyütülmüş ve çok daha üst bir boyuta çıkartılmıştır. Satoshi çok fazla tanınmadığı için sık sık da haksız endişelere yol açmış bulunmaktadır.

Bitcoin Ağı Nasıl Kontrol Edilir?

Bitcoin protokolü ve yazılımı açık kaynak doğasının yanlış anlaşılması ile öncelikli olarak soru işaretlerine sebep olmuştur. Bitcoin çok farklı bir sistemdir ve eposta teknolojisine sahip olmadığı gibi böyle bir sahip olan bir başka sistem de bulunmamaktadır. Bitcoin ve Bitcoin nedir konusunun tüm dünyada aslında tamamen kullanıcılar tarafından kontrol edilen bir sistem olduğunu bilmek lazım. Geliştiriciler elbetteki yazılıma ekleme yapabilirler. Ancak Bitcoin protokolünü zorla kullanarak değiştirme gibi bir şansları bulunmamaktadır. Tüm kullanıcılar versiyon ve yazılım konusunda kendi kullanacakları sistemleri seçmekte özgürdür. Bu da birbirine uyumlu kalan ancak dışarıdan müdahale edilemeyen daha kaliteli bir sistemi ortaya çıkarmıştır.

Yalnızca kullanıcıların fikir birliği olduğu durumlarda tek bir sistem üzerinden çıkartılabilir. Tüm kullanıcılar ve geliştiriciler fikir birliği konusunda karar verdikten sonra bu sistem onaylar. Çünkü Bitcoin sisteminde tamamen özgür bir durum söz konusudur.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin kişiye özel bir cüzdandır. Aslında kullanıcının gözünden baktığınız zaman tamamen kullanımının kendinde olduğu ve güvenlik sisteminin kendi tarafından kurulan bildiği bir şeydir. Bitcoin ve Bitcoin nedir konusunda kullanıcılar arasında bu cüzdan vasıtasıyla Bitcoin almaya veya yollamaya yarayan bir uygulamadan veyahutta bir bilgisayar programından farklı bir şey olarak karşımıza çıkmaz. Zaten birçok kişi de Bitcoin'i bu şekilde bilmektedir. Oysa ki kamera arkasında yani işin mutfak kısmında blokchain adı verilen özel bir ana hesap defteri bulunmaktadır. Buradan tüm işlemler kapsamı ve kullanıcının bilgisayarının bir işlem geçerliliğinin doğrulamasına izin vererek sizlere sunulması sağlanmaktadır.

İşlemin gerçek ile ilgili olarak gönderen adrese karşılık sanal imzalar gelir. bu sanal imzalar sayesinde de hesapların korunması sağlanır. Bitcoin adreslerinden Bitcoin'e göndermeleri konusunda bu sanal imzalar sayesinde güvenlik ortamı kurulur ve insanlar güvenli bir ortamda bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu sistemlerin tümüne genel anlamda madencilik ismi verilmektedir. Zaten bugün için birçok işletme ve kişi Bitcoin'i kullanmakta ve güvenli bir şekilde alışverişlerini yapabilmektedir. Birçok hizmet kapsamında hızlıca büyüyen bir sistem olduğunu da rahatlıkla dile getirebiliriz.