Bitcoin neden bu kadar özel?

Günümüzün en önemli sanal para birimi olarak karşımıza çıkan Bitcoin neden bu kadar özel neden bu kadar çok beğeniliyor. Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Genel anlamda Bitcoin'in bir sanal para birimi olduğunu özetleyebiliriz. Bilindiği gibi insanlar teknoloji geliştikçe artık internet üzerinden birçok işlemi yapmaya başlamış bulunmaktadır. Fiziki para kullanımı artık ikinci plana itilmiş gerek kredi kartları ile gerekse banka hesapları ile bu işlemler yapılmaya başlanmış bulunmaktadır. Dünya para rezervi göz önünde bulundurulduğunda aslında paranın büyük bir kısmının da sanal para olarak değerlendirildiği bilinmektedir.

Bitcoin, 2000'li yılların başlarında projesinde başlanılmış ve 2009 yılında resmi olarak piyasada adını duyurmaya başlamış olan bir sanal para birimidir. İlk olarak çıkan sanal para birimi olması da aslında Bitcoin neden bu kadar özel sorusunun aslında bir karşılığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Merkezi bir sistem ile yönetilmeyen ve tamamen kullanıcılarının yönlendirmesiyle bu başarıya yetişen bir sistem olarak bilinmektedir. Genel olarak bu kripto para birimleri sisteminde zaten teknoloji ve kriptoloji sistemleri bulunmaktadır. Bu yüzden de Bitcoin bu anlamda çok daha ön plana çıkmış ve genel hatlarıyla kripto para birimlerine verilen ortak nitelik bir isim halini almış bulunmaktadır. Sizlere bu anlamda kriptoloji ve kripto para birimi hakkında biraz bilgi vererek genel anlamda Bitcoin'in özelliği ve neden bu kadar ön plana çıktığı hakkında da ayrıntılı detayları sonra gayret göstereceğiz.

Bitcoin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin neden bu kadar özel sorusunun aslında burada net karşılığını verirken tabii ki özellikleri ile ilgili bir toparlama yaparak burada sizlere yardımcı olabiliriz. Öncelikli olarak bilinmesi gereken Bitcoin'i bu kadar özel tutan mevcut özellikleridir. Sizlere şimdi bunları maddeler halinde sunmaya çalışalım.

  1. Belirli bir teknoloji ile üretilmesi. Bitcoin'in her saat üretilebilmesi anlamına gelmektedir.
  2. Toplam üretilebilecek Bitcoin miktarı belirli olarak size sunulmuştur.
  3. Harcanan belirli bir bağıl elektrik maliyetini bağlı olarak karşımıza çıktığı için sisteme karşılıksız bir Bitcoin eklenmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.
  4. Bitcoin farklı özellikleri sayesinde manipüle edilemeyecek bağımsız bir ortak değere sahiptir.

Bu konularda sizler de çalışma yaptığınızda çok daha net bir şekilde anlayacaksınız ki Bitcoin diğer kripto para sistemlerinin aslında en üst noktasında ve komisyon ödenmeden, sizlerin ücret ödemeden transfer yapma hakkı uzun olduğu bir sistem içerisinde dahil etmektedir. Bu konularda da çok fazla özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra tabii ki sistemle ilgili olarak insanların akıllarında özellikle bu sisteme müdahale edilip edilemeyeceği konusunda soru işaretleri olabilir. Bitcoin neden bu kadar özel dediğimizde aslında bu da sistemi içerisinde dahil edilebilir. Çünkü kesinlikle yazılımcılar dahil olmak üzere sisteme müdahale edemez. Sizler hangi program üzerinden Bitcoin işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bu program üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu anlamda tamamen kullanıcılarının bu sistem üzerinde var olduğudur. Kullanıcı yönlendirmesi sayesinde bu işlemlerin gerçekleştirildiği bildiğini kısaca özetleyebiliriz. Birçok avantajı ile ön planda tutulan Bitcoin tabii ki üretim aşamasında da bazı noktalara dikkat edilerek yapılan bir sanal para sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Herkes Bitcoin Üretebilir Mi?

Aslında teorik olarak bakıldığında herkes Bitcoin üretebilmektedir. Yalnız bireylerin tek başlarına herhangi bir madencilik işlemi olarak geçen mining yapması çok mantıklı olarak gözükmemektedir. Özellikle günümüzdeki sistemler göz önünde bulundurulduğunda tabii ki ağırlıklı olarak Çin merkez olarak büyük firmalara kurulmuş ve 10 milyonlarca dolarlık yatırımlarla büyük veri merkezleri sayesinde bu işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. En genel anlamda Bitcoin çıkarma işleminde Bitcoin mining ve bu sürece de genel olarak mining yani madencilik ismi verilmektedir. Elinizde bulunan her bilgisayar aslında yazılım indirilerek Bitcoin üretim sürecine dahil edilebilmektedir. Ancak az önce de dediğimiz gibi günümüzde çok ciddi yatırımların yapıldığı düşünülürse şu anda gerçek anlamda zorluklarla karşımıza çıkmaktadır. Bitcoin neden bu kadar özel sorusunun aslında genel hatlarıyla cevapları da bu şekilde özetlenebilir.